Do 20.8 včetně volejte na 731646093. Vážení zákazníci, pokud máte zájem o zaslání testovací sady 5ti ovoněných papírků, nabízíme zaslání k Vaší objednávce. (sada mošusových vůní, dámská a pánská sada nebo mix. Stačí jeden objednaný parfémek a my Vám k tomu přidáme testovací proužky, abyste získali bližší představu o sortimentu. Napište nám to do poznámky k objednávce nebo v čase vytvoření objednávky si zavolejte 720973159.

Zajímavosti ze světa orientálních vůní

exotic sensual web

Arabové jsou od starověku mistři ve výrobě vůní a od dob největšího rozmachu arabské civilizace své umění nadále rozvíjejí.

Rozmanitost orientálních vůní nezná mezí

Vůně arabských parfémů nabízí nepřeberné množství vůní nejen typicky orientálních, kde se kombinují vůně dřev jako je santál, koření, kadidla, pryskyřic, ale i evropského stylu, jako jsou vůně jemné, svěží, mošusové, ovocné, květinové. 

Vůně klasických orientálních parfémů je výsledkem úžasných kombinací opojných přísad, jako je oud, vzácné květy růží a jasmínu, exoatického koření, vanilky a vzácných dřevin jako santál, které vůně doplňují k dokonalosti a jsou používány jen ty nejčistší silice.

Orientální parfémy jsou dostupné buď ve formě koncentrovaného parfémového oleje (CPO) nebo v klasickém provedení parfémové vody (EdP). Koncentrace jejich aroma je však výrazně silnější než u parfémů, u nás běžně dostupných.

kadidlo web velikost

 Parfémuméři z orientu - mistři svého oboru

Ne všechny oblasti parfumářství jsou u nás známé. Seznamte se nyní s jednou takovou oblastí a její historií - s parfémy z orientu! Arabové jsou mistři ve výrobě parfémů už od starověku a své umění rozvíjejí dodnes. Svůj obor a profesi povýšili na umění. Arabské parfémy jsou kombinací lehkosti a svěžesti těch nejjemnějších vůní a zároveň velmi intenzivní a dlouhotrvající, nesmírně rozmanité, nabízející nepřeberné množství ovocných, kořeněných, květinových i dřevitých vůní a jejich vzájemných kombinací.
 
Víte, že: Slovo parfém pochází z latinského výrazu per fumum - "procházet kouřem"?
 
AdobeStock_333006253

Ale zpět na začátek, zpět do starodávné arabské civilizace. Nekonečné a horké pouště s putujícími karavanami velbloudů a zahalenými beduíny, písečné duny v pozadí s fascinujícím východem slunce, poklidné oázy dýchající svěží zelení, paláce v osmanském stylu, které obepínají okouzlující exotické zahrady, noční překrásně nasvícené mešity s nádhernými minarety připomínající drahokamy. Tak v tomto světě se odehrával náš příběh. 

 
Co stojí za vznikem orientálních vůní

Arabská civilizace je s parfémy spjata od dávných dob. Jedna z prvních zmínek o nich pochází z této oblasti již z doby 4 000 let před naším letopočtem. Jako mnoho vyspělých starověkých kultur považovala i ta arabská vůně za velmi důležité. Parfémy a vůně nesloužily ve starověku pouze jako deodoranty zbavující lidské tělo nepříjemných pachů, neméně důležitá byla také jejich role při náboženských obřadech. Lidé je obětovali nejrůznějším božstvům, aby si naklonili jejich přízeň.
 
AdobeStock_140258049
 

Výroba orientálních parfémů

  
Výroba parfémů v arabském světě se stala opravdovým uměním v době příchodu islámu a následujícího zlatého věku arabské civilizace, v období dynastie Abbásovců se sídlem v tehdejším Bagdádu. V islámské kultuře má používání parfémů velkou tradici, podle proroka Mohameda je považováno dokonce za náboženskou povinnost - páteční koupel s použitím parfému je povinností pro každého muslima.
  
Tyto náboženské rituály podnítily hledání a rozvíjení efektivnějších způsobů, jak vůně produkovat. Zejména díky usilovné práci a géniu talentovaného matematika, filozofa a chemika Al-Kindiho (801-873 n. l.) byly vynalezeny technologické postupy, které moderní parfumářství využívá dodnes. Vyvinul mnoho technik, včetně destilace, odpařování a filtrace, které umožnily sběr vůní rostlin do páry umožňující jejich shromažďování ve formě vody nebo oleje. 
 
AdobeStock_292948039

Technika destilace, používaná k získání vonné tresti z rostlin, zejména z růží, umožňuje výrobu ve velkém měřítku. V rozsáhlých oblastech Persie se začaly pěstovat růže - zdroj růžového oleje, Bagdád se proměnil v "město vůní".
Stal se celosvětovým centrem parfumářského průmyslu, zde vyrobené parfémy se začaly objevovat ve všech koutech arabského impéria i mimo něj.

Jak se dostaly orientální parfémy do Evropy?

Tehdejší rozkvět a zlatý věk parfumářského průmyslu v arabské civilizaci ostře kontrastoval s jeho stavem v Evropě, kde bylo v té době umění výroby parfémů téměř zapomenuto. Až křižácká vojska, vracející se z válečných tažení v Orientu, s sebou přivážela ukořistěné parfémy jako dárky pro své manželky a milenky a pomohla tak znovu obnovit zájem o parfémy u nás na starém kontinentu.

Klasické složky orientálních parfémů

Kromě již zmíněné růže jsou pro orientální parfémy charakteristické další složky:

  • Dominantní oud
Dominatní a nezaměnitelnou složkou, nositelem vůně a nejdůležitějším základem arabských parfémů je OUD nebo-li Agar (zvaný také agarwood, aloeswood, heartwood nebo eaglewood), tmavá pryskyřice výrazného aroma z kmene subtropických stromů zvaných Aquilaria. Právě jeho nezaměnitelná vůně, po nanesení parfému, je velmi výrazná. Po chvíli povolí a poskytne prostor k rozvinutí ostatních složek parfému. Oud je velmi vzácná látka, vzniká jen v několika stromech z tisíce.

  • Bylinky a koření

Začalo se používat nejrůznějších druhů vonných rostlin. Arabští a perští obchodníci měli díky bohatým kontaktům přístup k různým cizokrajným kořením, bylinám a jiným vonným materiálům, proto velmi oblíbené a využívané byly vůně bylin a koření. Kromě obchodování začali Arabové spousty těchto exotických materiálů úspěšně pěstovat mimo jejich původní oblasti v zemích s pro ně příznivějším klimatem. Například jasmín nebo citrusy, důležité to ingredience v moderním parfumářském průmyslu, byly pěstovány v jižní a jihovýchodní Asii, další komponenty byly dováženy např. z Indie nebo Číny. 

  • Tropické ovoce, květiny

Používáno bylo také ovoce jako jablka, meruňky, třešně mahaleb, citron, broskve a kdoule. Květinové složky zahrnovaly topolovku, hyacint, jasmín, narcis, lilie, myrtu, pandán, růže a fialky. . Mezi další vonné materiály patřily neobvyklé složky jako onycha, pissasphalt a hyraceum. Jako základ se používaly oleje z hořkých mandlí, bavlny, oliv a sezamu.

Více o rozličných typech orientálních vůní najdete v samostatném článku.