Do 20.8 včetně volejte na 731646093. Vážení zákazníci, pokud máte zájem o zaslání testovací sady 5ti ovoněných papírků, nabízíme zaslání k Vaší objednávce. (sada mošusových vůní, dámská a pánská sada nebo mix. Stačí jeden objednaný parfémek a my Vám k tomu přidáme testovací proužky, abyste získali bližší představu o sortimentu. Napište nám to do poznámky k objednávce nebo v čase vytvoření objednávky si zavolejte 720973159.

Odhalte vzrušující historii parfémů: 2. část

V minulém článku jsme vás pozvali k objevování historie parfémů od jejich počátků v Mezopotámii přes založení nejvoňavějšího města Grasse až po první kolínskou vodu. Tentokrát budeme pokračovat v cestě časem a podíváme se na vliv Napoleona, zrod legendárního parfému Chanel N°5 a milníky 20. století, které zformovaly parfumérství, jak ho známe dnes.

Kolínská voda způsobila převrat v parfumérství

Kolínská voda voněla po rozmarýnu, levanduli a citrusech. Po několika staletích, kdy parfémům vévodily těžké vůně, tak v 18. století nastolila velký obrat. Morová epidemie byla zažehnána, a tak už nebylo potřeba zakrývat pach nemytých těl (lidé věřili, že zdrojem nákazy je právě voda). Z parfémů se tak stal hygienický a kosmetický produkt. Vznikaly nové lehké kombinace vůní, které byly symbolem pařížské rafinovanosti.

Velká francouzská revoluce ale parfémům na čas dala stopku. A to ne proto, že by je zakázal samotný Ludvík XIV., ale protože parfémy se staly symbolem elity, vůči které lidé revoltovali. Tento bojkot však netrval dlouho.

Napoleon

Napoleon a jeho posedlost kolínskou vodou

Napoleon Bonaparte kolínské vodě naprosto propadl. Nepřízeň francouzské veřejnosti vůči vládnoucí elitě už vychladla, a tak se parfémy nejen ve Francii dostaly během Napoleonovy vlády opět na výsluní.

Napoleon si na svém vzhledu a hygieně velmi potrpěl. A kolínskou vodu považoval i za jakýsi talisman. Používal ji nejen zvnějšku, ale také ji pil před každou bitvou. Za měsíc spotřeboval i neskutečných 40 litrů! Na přání si nechal vyrobit malou lahvičku, která se vejde do boty, aby ji mohl mít neustále s sebou.

Exotické vůně a první zvířecí ingredience

Napoleonova žena Josefína pak holdovala vanilkové vůni. Připomínala jí totiž exotický Martinik, kde strávila své dětství. Do parfumérství tak opět vnesla i těžší exotické vůně. Kromě vanilky především pačuli, dřevo nebo tonka fazole. A právě pačuli si v Evropě získalo obrovskou oblibu.

Na konci 19. století měly parfémy především formu prášků, který se aplikoval do paruk a oblečení. Se zvyšováním veřejného povědomí o důležitosti hygieny se ale rychle objevují také parfémovaná mýdla, pleťové vody, oleje a masti.

S objevem syntézy se pak do parfémů dostávají i první zvířecí pachy jako pižmo (mošus) nebo cibetka.

cibetka

Cibetka vylučuje ze žláz v okolí genitálií silně aromatický sekret. Ten si získal své místo coby luxusní ingredience parfémů.

Syntetické vůně nastolily revoluci v parfumérství

Skutečná revoluce v parfumérství nastala v půlce 19. století, kdy byly objeveny technologie pro výrobu syntetických vůní. Parfuméři tak najednou už nebyli omezení kapacitou přírodních zdrojů a získali tisíce nových možností. Vznikly ingredience jako kumarin, vanilin nebo umělé pižmo.

Parfémy založené na syntetických vůních se také stávají cenově dostupnějšími, a tak si je může dovolit opravdu téměř každý. Prvním významným parfémem této nové éry byl Jicky od Guerlain. Tuto kultovní vůni levandule a vanilky s tóny kapradí nabízí Guerlain dodnes. Z parfumérství se v Evropě stává velký byznys. Na konci 19. století už je ve Francii 300 manufaktur a 2000 prodejců parfémů.

Parfémy jdou ruku v ruce s módou a vznikají světoznámé legendy

Na začátku 20. století vznikla řada věhlasných značek vysoké módy (haute cauture). A každý významný módní návrhář chtěl mít svou originální signature vůni. Milník v parfumérství ale v roce 1921 zasadila, jak už asi tušíte, Gabriele Chanel. S parfémem Chanel N°5 vzdala Coco hold svobodné ženě, která poprvé v historii místo korzetu oblékla kalhoty.

Chanel no 5

Po první světové válce jsou parfémy inspirované Hollywoodem a ženskou krásou. Michel Rochas například vytvořil parfém Femme, jehož flakon připomíná křivky herečky Mae West. Další celosvětový úspěch v parfumérství zaznamenává v roce 1947 módní dům Dior se svou novinkou Miss Dior.

50. léta přichází pod vlivem studené války, amerického snu a hippies s ještě dostupnější verzí vůní nazvanou eau de toilette. Do popředí se poprvé dostávají také mužské vůně. Vznikají legendy jako Eau Sauvage od Dior nebo Monsieur od Givenchy.

V této době už jsou všechny limity parfumérství překonány a z vůní se stává běžná součást života všech společenských vrstev bez ohledu na výši jejich příjmů.

A pozornost se začíná upírat i zpátky do minulosti. Velkou oblibu si aktuálně opět získávají například arabské parfémy vonící po pohádkovém orientu. Objevte jejich kouzlo i vy.