Pačuli - jak voní a parfémy s pačuli

 

AdobeStock_308195463

Pačuli (Patchouli) - pačule obecná (Pogostemon cablin)

Pačule je aromatická bylina (polokeř) z čeledi hluchavkovitých. Pochází z Indie. Nyní se ale pěstuje i v Číně, Indii, Indonésii, Malajsii, na Filipínách a ve Vietnamu. Název, pocházející z tamilštiny (jazyka stále používaného v Indii a jejím okolí), je složenina dvou slov patchai = zelený a ellai = list. Rostlina dorůstá až do výšky 70 cm a má malé světlé růžovo-bílé až nafialovělé květy.

patchouli

Pačuli je velmi unikátní parfémovou složkou s velmi silným aroma, které je lidmi buď velmi zbožňované anebo zatracované. Pačuli se dříve v parfémech vyskytovalo především jako ustalovač a fixátor vůní, poslední dobou se však nezaměnitelná vůně dostává do popředí a vznikají parfémy, ve kterých je pačuli dominantní složkou. 

Jak se pačuli získává?

Tmavě oranžový olej se získává z vysušených fermentovaných listů a výhonků. Listy se sklízejí ručně až 3x ročně. Fermentace probíhá ve dvou fázích. Podobně jako s kvalitním vínem, i zde platí, že čím vyzrálejší olej z pačuli, tím kvalitnější a dražší.

pacule_list

Jak voní pačuli?

Pačuli je exotická, zelená nasládlá vůně s výraznými zemitými, dřevitými, kořeněnými i lehce bylinnými a balzamickými tóny, která zvýrazňuje ostatní složky v parfému. Pačuli je však vůní mnoha podob a v každém parfému voní proto jinak. Čím to je? Aroma pačuli totiž závisí na konkrétním druhu, na zralosti, ale také na oblasti, ze které pochází. Mladá vůně je typicky zelená a nasládlá, vyzrálejší vůně naopak nabývá buď ovocných tónů (případ Sadiky) nebo zatuchle dřevitých nebo zrezavěle železných. Výrazná a svérázná vůně je ideálním společníkem do chladných podzimních a zimních dní.

Jaké má pačuli účinky?

Díky teplé, silné, sladké a uklidňující zemité vůni slouží pačuli jako přírodní antidepresivum - k harmonizaci a vyrovnání rovnováhy celého těla. Tohoto se využívá především v alternativní medicíně nebo k navození stavu meditace. Zároveň však tato vůně celkově posiluje a nabuzuje psychiku - dodává sílu bojovat s životními překážkami, podporuje kreativní myšlení, zmírňuje stres, nervozitu a pocity úzkosti. Díky svým antibakteriálním, protiplísňovým, protizánětlivým, protiinfekčním účinkům pomáhá i při léčbě dýchacích cest a kožních problémech. Prohlubuje a maximalizuje psychický, ale i fyzický odpočinek - její vůně pomáhá vyčistit hlavu od přebytečných myšlenek. Pačuli je ale i silným afrodiziakem - zbavuje těla sexuální úzkosti, nesoustředěnosti a naopak probouzí k životu skryté touhy a potřeby.  V neposlední řadě se její výrazná vůně používá i jako účinná ochrana proti molům.

 

pačuli web

Jak se k nám pačuli dostalo?

Pačuli se k nám dostalo v 19. století spolu s karavany putujícími z Indie. Výrazná vůně chránila cenné kašmírové látky před moly. Její vůně zaručovala tudíž známku kvality. Postupem času si na vůni zákazníci kašmíru zvykli na tolik, že ji vyžadovali i jako příměs do parfémů. Pačuli ve spirituálním světě znamená hojnost a  element země. Dříve se výrazná vůně využívala i pro obřadní náboženské účely. V 60. letech minulého století vůně pačuli "proslavili" i hippies, kteří se domnívali, že výraznou vůní překryjí odér z marihuany před policejní kontrolou.

Naše nejoblíbejnější parfémy s pačuli: 

370-1

Sadika - Vůně čokoládové pralinky plněné karamelem s ovocnými a květinovými tóny a pačuliovým pudrem. Pro ženy, co žijí svůj život na maximum. 10 ml roll-on (a vzorky). Cena 375 Kč/14,28 Eur.  koupit_tlaciko

 

1253

Ruqaya - Ideální parfém na zimu pro svůdné ženy. Výrazný orientální parfém s výjimečnou kombinací mandarinky, sladké pryskyřice, karamelu, skořice, vanilky a ambry. 10 ml roll-on (a vzorky). Cena 375 Kč/14,28 Eur.koupit_tlaciko 

 

 1409_arabske-parfemy-malha-zmenesna-1024

 

Malha - Velmi luxusní parfém s guajakovým a santálovým dřevem na hřejivém balzamickém základě a s nekonečnou výdrží | Pro muže a ženy . 10 ml roll-on (a vzorky). Cena 375 Kč/14,28 Eur.   koupit_tlaciko 

 1352

Black HorseŠťavnaté pomeranče s hebkou vanilkou za doprovodu bylinných tónů heřmánku a citrónové trávy na pozadí lehkých orientálních tónů dávají vzniknout nevšední smyslné vůni pro muže. 6 ml roll-on (a vzorky ). 
Cena 189 Kč/7,30 Eur  koupit_tlaciko

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.