Šafrán - voňavé zlato

Dříve koření jen pro sultány a krále. Dnes nejdražší koření a významná složka orientálních kořeněných parfémů. Víte, proč se říká: Je ho jako šafránu ?

AdobeStock_57742944

 

 

 

 

 

 


Název šafrán pochází z arabského sousloví Za'fran, které se doslovně překládá jako být žlutý, tento název zcela vystihuje žlutou barvu, kterou šafrán propůjčuje jídlu, látkám a vonným olejů. Šafrán (anglicky saffron, latinsky crocus sativus) pochází z arabštiny a znamená žlutý. Šafrán jsou pestíky purpurových květů šafránu setého z čeledi kosatcovitých, také známého pod názvem krokus. Vonný olej a koření se získává sušením pestíků z květů šafránu, které kvetou pouze na podzim. Šafrán je vzácný a drahý hned z několika důvodů: jedním z nich je, že květ uvadá již 48 hodin po svém rozevření. Každý den je tudíž potřeba najít rozkvetlé květy šafránu, ty ručně sklidit a poté ručně oddělit dva až tři 1-3 cm dlouhé, tmavě červené pestíky (šafránové nitky) z každého květu. Na jeden kilogram šafránu je potřeba až 150 000 květů. Po sklizení se pestíky suší v uzavřených nádobách, kde získávají svou vůni, barvu a chuť, kterou si mohou udržet až několik let. Šafrán se původně pěstoval jen v jihozápadní Asii a Řecku. Obchodovali s ním již Féničané stovky let př. n. l. Díky křížovým válkám v 11. století se postupně rozšířil i Evropy, kde se těší svému zájmu dodnes. Nyní se nejvíce pěstuje v jižním Španělsku, Řecku, Iránu a v Kašmíru. V Česku se šafrán nepěstuje, ale i tak se na našem území nachází dva druhy šafránu - Šafrán bělokvětý a Šafrán karpatský.

AdobeStock_352990882 

Využití

Šafrán je nejluxusnější koření, které se přidává do jídel, dodává jim nezaměnitelnou chuť a aroma. Šafrán ale také sloužil a slouží k účelům tradiční medicíny. Ve středověku se používal se ke zklidnění nervů a žaludku, proti svalovým křečím, astmatu a kašli. I nyní je šafrán vyhledávaný pro svou schopnost snížit únavu, vyčerpání a znovunastolení duševní rovnováhy v těle. Šafránu se připisují ale i afrodiziakální účinky. Egyptská panovnice Kleopatra si například přidávala šafrán do své koupele pro větší požitek při milování.

 Vůně šafránu

Šafrán je drahocenná, neobvyklá, hedvábná, bohatá kořeněná, orientální, pikantní a zemitá vůně s mýdlovými, lehce nahořklými ale i medově nasládlými tóny. K uvolnění vůně je zapotřebí šafrán ponořit do vody, alkoholu nebo oleje, který díky svému barvivu zabarví do žluta. Ve středověku například barvivem z šafránu barvili látky do velice módního žlutavého odstínu, kterou nosily tehdejší vznešené dámy. název šafrán pochází z arabštiny.

Naše nejprodávanější vůně se šafránem:

 

1130_roya-montaz

Roya - Hořký pomeranč a šafrán se sladkou dřevitou ambrou a mořskými tóny pravé ambry, za doprovodu lehkého vzdušného jasmínu s cedrovým dřevem. Zajímavě zpracovaná nevšední orientální vůně pro sebevědomé ženy. Pro Ženy.
6 ml roll-on (a vzorky ). Cena 325 Kč/11,99 Eur.  koupit_tlaciko

 

myrrhe ig barva

MYRRHE - pryskyřice myrrha prosycená horkou krémovou ambrou. Je lehce kouřová, s jemným nádechem růžového pepře, šafránu a vanilky. Pro muže a ženy.
6 ml roll-on (a vzorky ). Cena 325 Kč/11,99 Eur koupit_tlaciko

arabian rose ig

ARABIAN ROSE - růže po arabsku. Růže rozpálená poledním žárem, macerovaná v husté sladce medové ambře a odlehčená šafránovým prachem a sladkým dřevitým kouřem. Po úplném rozvonění doplněná ještě studeným pižmem. Pro muže a ženy.
6 ml roll-on (a vzorky ). Cena 325 Kč/11,99 Eur.  koupit_tlaciko
 

musc ultra fb

Musc Ultra - smyslný citrusovo - kořeněný parfém. Překrásná kombinace orientálních, svěžích a citrusových tónů. Pro muže a ženy.

5 ml roll-on (vzorky ). Cena 269Kč/9,9 Eur. Nyní sleva 20 %. Cena 215 Kč / 7,93 Eur  koupit_tlaciko  

kashha

KASHKHA - legendární hřejivá orientální vůně z Emirátů. Kosatec, kadidlo, dřeva, koření, hřejivé tóny, oud. Pro ženy
6 ml roll-on (a vzorky ).Nyní SLEVA 15 %. Cena nyní 279 Kč/10,62 Eur tlačítko
 

88-2_secret
Musc Secret
- Exotická vůně | Růže, šafrán, jasmín, cyklámen, frézie, orchidej | Dámský

5 ml roll-on (vzorky ). Cena 269Kč/9,9 Eur. Nyní sleva 20 %. Cena 230 Kč / 8,4 Eur  koupit_tlaciko  

 
 

bahrul-oudh-full8

Bahrul Oudh - Luxusní dřevitý parfém | Růže, šafrán, oud. Pro muže a ženy. 100 ml EdP sprej (vzorky). Cena 1 390 Kč/52,31 Eur. Nyní 15% sleva. Cena nyní 1 179 Kč/44,37 Euro. koupit_tlaciko

 

1238-2_lunedemiel-700x (1)

Parfémová voda Lune de Miel - Jemně orientální květinový kořeněný parfém. Krásný exotický parfém se šafránem, růží, medem a vanilkou pro ženy. 50 ml EdP sprej (vzorky). Cena 1 099 Kč/41,55 Euro. koupit_tlaciko

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.