Šafrán, voňavé zlato

Dříve koření jen pro sultány a krále. Dnes nejdražší koření a významná složka orientálních kořeněných parfémů. Víte, proč se říká: Je ho jako šafránu ?

AdobeStock_57742944

 

 

 

 

 

 


Název šafrán pochází z arabského sousloví Za'fran, které se doslovně překládá jako být žlutý“. Tento název zcela vystihuje žlutou barvu, kterou šafrán propůjčuje jídlu, látkám a vonným olejů. Šafrán (anglicky saffron, latinsky crocus sativus) jsou pestíky purpurových květů šafránu setého z čeledi kosatcovitých, také známého pod názvem krokus. Vonný olej a koření se získávají sušením pestíků z květů šafránu, které kvetou pouze na podzim. Šafrán je vzácný a drahý hned z několika důvodů: jedním z nich je, že květ uvadá již 48 hodin po svém rozevření. Každý den je proto potřeba najít rozkvetlé květy šafránu, ty ručně sklidit a poté ručně oddělit dva až tři 1-3 cm dlouhé, tmavě červené pestíky (šafránové nitky) z každého květu. Na jeden kilogram šafránu je potřeba až 150 000 květů. Po sklizení se pestíky suší v uzavřených nádobách, kde získávají svou vůni, barvu a chuť, kterou si mohou udržet až několik let. Šafrán se původně pěstoval jen v jihozápadní Asii a Řecku. Obchodovali s ním již Féničané stovky let př. n. l. Díky křížovým válkám v 11. století se postupně rozšířil i do Evropy, kde se těší svému zájmu dodnes. Nyní se nejvíce pěstuje v jižním Španělsku, Řecku, Iránu a v Kašmíru. V Česku se šafrán nepěstuje, ale i tak se na našem území nachází dva druhy šafránu - Šafrán bělokvětý a Šafrán karpatský.

AdobeStock_352990882 

Využití

Šafrán je nejluxusnější koření, které se přidává do jídel. Pokrmům dodává nezaměnitelnou chuť a aroma. Šafrán ale také sloužil a slouží k účelům tradiční medicíny. Ve středověku se používal se ke zklidnění nervů a žaludku, proti svalovým křečím, astmatu a kašli. I v dnešní době je šafrán vyhledávaný pro svou schopnost snížit únavu, fyzické vyčerpání. Dokáže i znovunastolit duševní rovnováhu v těle. Šafránu se připisují ale i afrodiziakální účinky. Egyptská panovnice Kleopatra si například přidávala šafrán do své koupele, aby dosáhla většího požitku při milostných hrátkách.

 Vůně šafránu

Šafrán je drahocenná, neobvyklá, hedvábná, bohatě kořeněná, orientální, pikantní a zemitá vůně s mýdlovými, lehce nahořklými, medově nasládlými tóny. K uvolnění vůně je zapotřebí šafrán ponořit do vody, alkoholu nebo oleje. Barvivo obsažené ve složení propůjčuje vůním a jídlům svou typicky žlutou barvu. Ve středověku například barvivem z šafránu barvili látky do velice módního žlutavého odstínu, kterou nosily tehdejší vznešené dámy. 

Naše nejprodávanější vůně se šafránem:

 

1130_roya-montaz

Roya - Hořký pomeranč a šafrán se sladkou dřevitou ambrou a mořskými tóny pravé ambry, za doprovodu lehkého vzdušného jasmínu s cedrovým dřevem. Zajímavě zpracovaná nevšední orientální vůně pro sebevědomé ženy. Pro Ženy.
6 ml roll-on (a vzorky ).   koupit_tlaciko

 

musc ultra fb

Musc Ultra - smyslný citrusovo - kořeněný parfém. Překrásná kombinace orientálních, svěžích a citrusových tónů. Pro muže a ženy.

5 ml roll-on (vzorky ). Cena 269Kč/9,9 Eur.  koupit_tlaciko  

 1331-1

Oud  & Rose - Luxusní parfém s damašskou růží, šafránem, vanilkou, ambrou a pižmem. |  Pro muže a ženy. 50 ml EdP sprej (vzorky). Cena 379 Kč/14,49 Eur koupit_tlaciko

 

1238-2_lunedemiel-700x (1)

Parfémová voda Lune de Miel - Jemně orientální květinový kořeněný parfém. Krásný exotický parfém se šafránem, růží, medem a vanilkou pro ženy. 50 ml EdP sprej (vzorky).  koupit_tlaciko

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.