Pyramida vůní

 

 

pyramida-vuni

Pozastavili jste se již někdy nad tím, jak je možné, že parfém voní v průběhu dne pokaždé jinak? Chcete znát, proč tomu tak je? Slyšeli jste již o pyramidovém uspořádání vůně? 

Parfémy se skládají z tzv. pyramidy vůní, též známé jako olfaktorické pyramidy. Pyramida vůně vypovídá o uspořádání a postupném uvolňování vůně v parfému a o prchavosti a těkavosti použitých vonných látek. Podle toho rozděluje parfém do tří na sebe navazujících vonných částí (hlavy, srdce, základu).  Parfém se otevírá krátkou vůní hlavy, přechází do již delšího srdce a v základu usychá po dlouhé hodiny. Pyramidu vůní jako první popsal v roce 1920 William A. Poucher, chemický výzkumník se specializací na chemii parfémů, kosmetiky a mýdel.

Hlava (Vysoké tóny)

Hlava parfému vytváří prvotní dojem z parfému, pocítíte ji totiž ihned po nanesení vůně. Vysoké tóny většinou rozhodují, jestli se vám parfém zalíbí, či ne. Tato počáteční fáze trvá od několika sekund po 15 minut a nejčastěji se v ní vyskytují intenzivní, ale krátké svěží citrusové (bergamot, neroli, mandarinka), zelené, jemně květinové nebo lehce kořeněné tóny. Nejdéle po 15 minutách vysoké tóny zcela ustupují a nechávají plně rozlinout srdce.

Srdce (Střední tóny)

Po odeznění počátečních vysokých tónů se  do čela dostává srdce, které udává ústřední vůni a charakter celého parfému. Smysly okouzlují květinové (růže, jasmín, ylang-ylang), ovocné, dřevité nebo kořeněné tóny, jejichž vůně vás bude provázet zhruba půl hodinu po odeznění vysokých tónů. Střední tóny pocítíte po 15 minutách od nanesení a jejich výdrž je cca 2 - 3 hodiny.

Základ (Základní tóny)

Jako poslední se rozvinou akordy základu (zhruba po 2 hodinách od nanesení). V základu se objevují jemné, ale velmi málo prchavé pižmové, ambrové, kadidlové, vanilkové, dřevité (santál, cedr) tóny, jejichž vůně vás může obklopovat po dlouhé hodiny. Občas se do základu přidávají tzv. fixátory, vonné složky, které díky zpomalení odpařování svrchních a středních tónů výdrž parfému ještě prodlužují.

VŠECHNY NAŠE PARFÉMY naleznete zde: https://www.arabskeparfemy.com/arabske-parfemy/