Taifská růže: mystická květina z okolí Mekky
Silně zakořeněný symbol lásky a oddanosti už od dob starověku. Růže byla posvátnou květinou Afrodité a Venuše – řecké a římské bohyně lásky – i egyptské královny Kleopatry. Její opojná vůně je nenapodobitelná.
Známe více než 100 druhů růží, je to ale růže damašská, která je tolik ceněná v parfumerii i kosmetice. My se podíváme na ještě vzácnější druh damašské růže – mystickou růži z Taifu.
Taifská růže je silnou součástí kultury
Taif je město v hornaté oblasti Saudské Arábie v nadmořské výšce okolo 2000 metrů. Co by kamenem dohodil od posvátné Mekky. Tato krajina je bohatá na fíky, granátová jablka nebo med a právě tady také roste velmi ceněná taifská růže.
Jak se dostala právě do okolí Taifu, zůstává záhadou. Kvůli podobnosti se slavnou bulharskou růží kazanlik někteří tvrdí, že ji do Saudské Arábie přivedli osmanští Turci, kteří kdysi vládli obrovské říši sahající daleko na Arabský poloostrov. Jiní tvrdí, že pochází z plantáží perských růží v okolí Shirazu a Kashanu nebo dokonce z Indie.
Ať už je to jakkoliv, v islámském světě je jen několik vůní, kterým se dostává takové úcty jako právě taifské růži. Její vzácná esence je silně spjatá s islámskou kulturou. Ten nejkvalitnější růžový olej má své neodmyslitelné místo například při ceremoniích v posvátné Mekce.
Každý rok v období květu se v Taifu koná festival taifské růže. Návštěvníci mají možnost procházet se nádhernými růžovými zahradami, sledovat představení tradičních tanců a zakoupit si kytici těchto jedinečných růží.
Proč je taifská růže tak vzácná?
Pro výrobu 10 ml esenciálního oleje z taifské růže je zapotřebí 40 000 květů. Okolí města Taif, kde růže roste, přitom není nijak velké. O celou oblast pečuje pouze pět lokálních rodin.
Je to nejspíš chladnější podnebí, které díky nadmořské výšce 2000 metrů vytváří pro růži ideální podmínky. Přesto je nutné růže sbírat ručně v brzkých ranních hodinách, aby denní ostré slunce nezničilo vzácný olej v okvětních lístcích. Zajímavé je, že těchto lístků má každá růže stejný počet – třicet.
Vždy v dubnu se terasovitá pole v okolí Taifu zaplní růžovými voňavými květy. Sezóna je však pomíjivá, trvá pouhý měsíc. Tato skutečnost v kombinaci s jedinečnou opojnou vůní, dělá z taifské růže velmi vzácnou komoditu světového formátu.
Za čistý esenciální olej zaplatíte jmění
Jakmile jsou ručně sbírané květy připraveny v koších, jsou odvezeny do místních destilérií. Tam jsou tříděny, váženy a destilovány v obřích měděných kádích.
Před několika staletími se však okvětní lístky růží v Taifu vůbec nedestilovaly. Byly shromážděny a přepraveny velbloudí karavanou do muslimského svatého města Mekky. Tam poté indičtí řemeslníci květy ručně lisovali a extrahovali vzácné oleje, ze kterých se vyráběly nádherné aromatické směsi.
Dnes se využívá proces šetrné parní destilace, kdy se silice uvolňuje do páry, ta poté zkondenzuje a esenciální olej se oddělí od růžové vody. Výsledný olej se pak obvykle prodává v lahvičce o objemu 11.7 gramů.
Cena oleje z taifské růže se velmi liší podle sezóny, kvality oleje a později jeho stáří. V dubaiských parfumeriích ale běžně narazíte na lahvičku s cenou okolo 17 000 Kč. Ten nejkvalitnější olej z poslední sklizně, kterého je obvykle jen hrstka lahviček, má samozřejmě nejvyšší cenu a nejčastěji ho má parfumér pouze pod pultem.
Jak taifská růže voní?
Vůně taifské růže je intenzivnější než u známé růže damašské. Má větší hloubku, přesto ale nepůsobí těžce. Je šťavnatá a ucítíte v ní jemné čajové a pudrové tóny. V arabském světě tuto vůni nosí jak ženy, tak muži.
Čistý esenciální olej z taifské růže je v našich končinách v podstatě nedosažitelný. Její vůni si ale můžete užít prostřednictvím pečlivě navržených parfémových kompozic s taifskou růží v hlavní roli.
Nadchla vás mystická taifská růže? Nejintenzivněji ji ucítíte v originálním arabském parfémovém oleji El Nabil Rose Taifi, parfémové vodě El Nabil Rose Taifi nebo parfémové vodě Abdul Samad Al Qurashi Taif Rose.
Pokud si nejste jistí rozdílem mezi parfémovým olejem a parfémovou vodou, vysvětlení najdete v našem předchozím článku.