Ambra a ambergris

macro-ambra-minerale-di-pietra-con-gli-insetti-le-mosche-e-scarabei-su-una-fine-bianca-del-fondo-un-bianco-144735765

Nezaměňujme ambru s ambergris!

 Ambra (ambrová vůně) je velmi často zaměňována za Ambergris a naopak. Oba výrazy se týkají parfémů a jejich výroby, ale vyjadřují něco úplně jiného. 

Ambergris 

Ambergris (z francouzštiny "šedá ambra") má živočišný původ. Jedná se o výměšek, který vzniká v trávicím ústrojí jednoho druhu velryby - vorvaně obrovského. Je možné, že Ambergris existuje díky působení ostrých zobáků krakatic, kterými se vorvaň živí a které jeho trávící systém dráždí. Výměšek vyplave do moře až po smrti velryby. Čerstvě vyvržená hmota je silně fekálně zapáchající a v parfumerii bezcenná. Šedočerný "chomáč" ale plave na oceánu několik let a vlivem slunce, vzduchu a moře zoxiduje (mění svou barvu na žlutou, oranžovou až jantarovou) a ztvrdne. Takto plovoucí starší kusy se pak na hladině (na útesech) sbírají a právě tyto letité kousky jsou velmi drahými složkami parfémů. Ambergris má různou a těžce popsatelnou vůni (záleží na typu a stáří) a dodává parfémům tóny živočišné, slané, mořské, senné a sladce tabákové. Také však ve vůni nemusí být cítit vůbec (v tom případě slouží čistě jako ustalovač vůně). Parfumeráři pracují i s 60 let starými tinkuturami. 

Ambergris je feromón, který připomíná vůni ženy, stejně jako pižmo, cibet a kastoreum. Pro své afrodiziakální, léčivé a vonné účinky je velmi cenný a využíváný již od starověku. Ambergris je při výrobě parfémů používán také jako ustalovač – prodlužuje dobu, po kterou parfém výrazně voní. Doplňuje, zvýrazňuje a nebo fixuje jiné složky parfémů. Ambergris je velmi drahá složka, a proto se v parfumerii používá jen zřídka a je často nahrazovaná ambreinou. Zdrojem je např. Monarda a Cictus ladanifer L (rovněž zdroj labdana).

 

Ambra

Ambra, nebo-li jantar, je zkamenělá (mineralizovaná) pryskyřice starověkých borovic, stará 50 - 300 miliónů let. Tato míza vytékala ze starověkých borovic v místě jeho poškození a chránila tak strom například proti plísním. Má zlatavou až žlutou barvu. Tekutá pryskyřice má silné, hřejivé, balzamické a dřevité aroma. Z jantaru, tedy ze zkamenělé pryskyřice, nelze vonnou esenci extrahovat. Pokud se tedy ve složení parfémů objeví ambra (amber notes – ambrové tóny), myslí se tím, že parfém obsahuje složky, které vytváří ambrovou vůni. 

V současné době se pro výrobu ambrové vůně používá labdanum (používají se i výrazy ladanum, ladan nebo ladanon), což je lepkavá hnědá pryskyřice získaná z rostlin Cistus ladanifer a Cistus creticus. Dalším zdrojem esencí pro ambrové vůně je tonka, neboli tonkové boby. Jde o fermentovaná semena stromu slivoň slíva, neboli slivoň obecná. Pro vytvoření ambrových tónů se také používají i další ingredience – Peru balsam, Tolu balsam, benzion, vanilka, styrax, mandle a tabák. 
Ambra není vonná esence, ale vonný tón (vůně) vycházející z kombinace různých esencí, které společně vystihují vůni tekuté pryskyřice a barvu jantaru. Vyskytuje se většinou v základu orientálních parfémů a dodává jim hloubku

Tajný recept na ambrovou vůni původních arabských výrobců parfémů:
Smíchejte 30 kapek labdana se 120 kapkami benzoinu. Pro vylepšení přidejte 6 kapek extraktu vanilky. 

Naše oblíbené ambrové parfémy: 

 

Všechny naše orientální parfémy naleznete na https://www.arabskeparfemy.com/parfemove-oleje-orientalni/

Rádi poradíme na telefonu +420 776 816 068

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení