Vážení zákazníci, pokud máte zájem o zaslání testovací sady 5ti ovoněných papírků, nabízíme zaslání k Vaší objednávce. (sada mošusových vůní, dámská a pánská sada nebo mix. Stačí jeden objednaný parfémek a my Vám k tomu přidáme testovací proužky, abyste získali bližší představu o sortimentu. Napište nám to do poznámky k objednávce nebo v čase vytvoření objednávky si zavolejte 720973159.

Ambra a ambergris

macro-ambra-minerale-di-pietra-con-gli-insetti-le-mosche-e-scarabei-su-una-fine-bianca-del-fondo-un-bianco-144735765

Nezaměňujme ambru s ambergris!

 Ambra (ambrová vůně) je velmi často zaměňována za Ambergris a naopak. Oba výrazy se týkají parfémů a jejich výroby, ale vyjadřují něco úplně jiného. 

Ambergris 

Ambergris (z francouzštiny "šedá ambra") má živočišný původ. Jedná se o výměšek, který vzniká v trávicím ústrojí jednoho druhu velryby - vorvaně obrovského. Je možné, že Ambergris existuje díky působení ostrých zobáků krakatic, kterými se vorvaň živí a které jeho trávící systém dráždí. Výměšek vyplave do moře až po smrti velryby. Čerstvě vyvržená hmota je silně fekálně zapáchající a v parfumerii bezcenná. Šedočerný "chomáč" ale plave na oceánu několik let a vlivem slunce, vzduchu a moře zoxiduje (mění svou barvu na žlutou, oranžovou až jantarovou) a ztvrdne. Takto plovoucí starší kusy se pak na hladině (na útesech) sbírají a právě tyto letité kousky jsou velmi drahými složkami parfémů. Ambergris má různou a těžce popsatelnou vůni (záleží na typu a stáří) a dodává parfémům tóny živočišné, slané, mořské, senné a sladce tabákové. Také však ve vůni nemusí být cítit vůbec (v tom případě slouží čistě jako ustalovač vůně). Parfumeráři pracují i s 60 let starými tinkuturami. 

Ambergris je feromón, který připomíná vůni ženy, stejně jako pižmo, cibet a kastoreum. Pro své afrodiziakální, léčivé a vonné účinky je velmi cenný a využíváný již od starověku. Ambergris je při výrobě parfémů používán také jako ustalovač – prodlužuje dobu, po kterou parfém výrazně voní. Doplňuje, zvýrazňuje a nebo fixuje jiné složky parfémů. Ambergris je velmi drahá složka, a proto se v parfumerii používá jen zřídka a je často nahrazovaná ambreinou. Zdrojem je např. Monarda a Cictus ladanifer L (rovněž zdroj labdana).

 

Ambra

Ambra, nebo-li jantar, je zkamenělá (mineralizovaná) pryskyřice starověkých borovic, stará 50 - 300 miliónů let. Tato míza vytékala ze starověkých borovic v místě jeho poškození a chránila tak strom například proti plísním. Má zlatavou až žlutou barvu. Tekutá pryskyřice má silné, hřejivé, balzamické a dřevité aroma. Z jantaru, tedy ze zkamenělé pryskyřice, nelze vonnou esenci extrahovat. Pokud se tedy ve složení parfémů objeví ambra (amber notes – ambrové tóny), myslí se tím, že parfém obsahuje složky, které vytváří ambrovou vůni. 

V současné době se pro výrobu ambrové vůně používá labdanum (používají se i výrazy ladanum, ladan nebo ladanon), což je lepkavá hnědá pryskyřice získaná z rostlin Cistus ladanifer a Cistus creticus. Dalším zdrojem esencí pro ambrové vůně je tonka, neboli tonkové boby. Jde o fermentovaná semena stromu slivoň slíva, neboli slivoň obecná. Pro vytvoření ambrových tónů se také používají i další ingredience – Peru balsam, Tolu balsam, benzion, vanilka, styrax, mandle a tabák. 
Ambra není vonná esence, ale vonný tón (vůně) vycházející z kombinace různých esencí, které společně vystihují vůni tekuté pryskyřice a barvu jantaru. Vyskytuje se většinou v základu orientálních parfémů a dodává jim hloubku

Tajný recept na ambrovou vůni původních arabských výrobců parfémů:
Smíchejte 30 kapek labdana se 120 kapkami benzoinu. Pro vylepšení přidejte 6 kapek extraktu vanilky. 

Naše oblíbené ambrové parfémy: 

 

Všechny naše orientální parfémy naleznete na https://www.arabskeparfemy.com/parfemove-oleje-orientalni/

Rádi poradíme na telefonu +420 776 816 068