Ambra a ambergris

Amber of Yemen parfémový olej

Nezaměňujme ambru s ambergris!

Často se mě ptáte co je to Ambra a ambrová vůně. Toto téma je velmi zajímavé i proto, že je Ambra velmi často zaměňována za Ambergris a naopak. Oba výrazy se týkají parfémů a jejich výroby, ale vyjadřují něco úplně jiného. 

Ambergris 
Ambergris (z francouzštiny "šedá ambra") má živočišný původ. Vzniká v trávicím ústrojí jednoho druhu velryby - vorvaně obrovského. Je možné, že Ambergris vzniká díky působení ostrých zobáků krakatic, kterými se vorvaň živí a které jeho trávící systém dráždí. Čerstvě vyvržená hmota je silně fekálně zapáchající a v parfumŕii bezcenná. Takto plave na oceánu několik let a vlivem slunce, vzduchu a moře zoxiduje a ztvrdne.  Plovoucí kusy se pak na hladině (na útesech) sbírají.  V parfumerii se využívají jen tyto starší kusy ambergris. Mají různou a těžce popsatelnou vůni. Záleží na typu a stáří. Dodává vůním tóny živočišné, slané, mořské, senné, sladce tabákové, nebo ve vůni nemusí být cítit vůbec. Parfumeráři pracují i s 60 let strarými tinkutury. 

Ambergris je feromón, který připomíná vůni ženy, stejně jako pižmo, cibet a kastoreum. Pro své afrodiziakální, léčivé a vonné účinky je velmi cenná a využívána již od starověku. Ambergris je při výrobě parfémů používán také jako ustalovač – prodlužuje dobu, po kterou parfém výrazně voní. Také doplňuje, zvýrazňuje a nebo fixuje jiné složky parfémů. Ambergris je velmi drahá složka , a proto se v parfumerii používá jen zřídka a je často nahrazena ambreinou. Zdrojem je např. Monarda a Cictus ladanifer L (rovněž zdroj labdana).

Ambra
Ambra, nebo-li jantar, je zkamenělá (mineralizovaná) pryskyřice starověkých borovic, stará 50 - 300 miliónů let. Tato míza vytékala ze starověkých borovic v místě jeho poškození a chránila tak strom například proti plísním. Má zlatavou, žlutou, atd barvu. Tekutá pryskyřice má silné, hřejivé a dřevité aroma. Z jantaru, tedy ze zkamenělé pryskyřice, nelze vonnou esenci extrahovat. Pokud se tedy ve složení parfémů objeví ambra (amber notes – ambrové tóny), myslí se tím, že parfém obsahuje složky, které vytváří ambrovou vůni. 

V současné době se pro výrobu ambrové vůně používá labdanum (používají se i výrazy ladanum, ladan nebo ladanon), což je lepkavá hnědá pryskyřice získaná z rostlin Cistus ladanifer a Cistus creticus. Dalším zdrojem esencí pro ambrové vůně je tonka, neboli tonkové boby. Jde o fermentovaná semena stromu slivoň slíva, neboli slivoň obecná. Pro vytvoření ambrových tónů se také používají i další ingredience – Peru balsam, Tolu balsam, benzion, vanilka, mandle a tabák. 
Ambra není vonná esence, ale vonný tón (vůně) vycházející z kombinace různých esencí, které společně vystihují vůni tekuté pryskyřice a barvu jantaru. 

Tajný recept původních arabských výrobců parfémů:
Smíchejte 30 kapek labdana se 120 kapkami benzoinu. Pro vylepšení přidejte 6 kapek extraktu vanilky. 

Naše oblíbené ambrové parfémy

Amber of Yemen

Amber of Yemen parfémový olej

Fakhrul Oudh

Fakhrul Oudh parfémový olej

Fakhrul Oudh parfémová voda

Fakhrul Oudh parfémová voda 100ml

Myrrhe

Myrrhe parfémový olej

a další zde : https://www.arabskeparfemy.com/parfemove-oleje/?pv36=471