Jasmín, král všech vůní

AdobeStock_77168378

Jasmín – král všech vůní

Jeho jméno pochází z Arabštiny / Perštiny – yāsamīn.

 

Jasmín, také nazýván "král květin", poskytuje velmi přitažlivé, afrodiziakální a podmanivé aroma. Je jednou z nejdražších, nejexotičtějších a nejdůležitějších esencí světa parfémů. Je hlavní složkou vysoce kvalitních prvotřídních parfémů. Existuje několik druhů jasmínu. V parfumerii se využívá Jasminum sambac (nebo-li Arabský jasmín) a Jasminum grandiflorum (Královský jasmín). Jasmín sambac je druh jasmínu pocházející z jiho-východní Asie a používaný v arabské parfumérii. Má omlazující a energizující účinky. Jasmín grandiflorum je znám jako královský jasmín, francouzský, španělský či katalánský jasmín. Má jedinečné a velmi intenzivní jasmínové aroma. Arabský jasmín (Jasminum sambac) je národní květinou Filipín, kde ho nazývají Sampaguita. Je rovněž jednou ze tří národních květin Indonésie

Jasmínová silice

Jedná se o jeden z nejvzácnějších a nejdražších parfémových olejů již od 9.století. Květy jasmínu se sbírají těsně před úsvitem, když je jejich vůně nejsilnější a nejkrásnější. Květy musí být okamžitě zpracovány. K získání 1 kg absolutního jasmínového oleje Jasmin sambac je potřeba více než 8 milionů květů prvotřídní kvality. Každý květ musí být pečlivě ručně sklizený, přičemž nesmí dojít k jeho poškození otlačením, protože pohmožděné květy produkují nekvalitní olej a nejsou pak vykupovány. Silice má tmavě hnědou barvu se zlatavým nádechem. Jasmínová silice se velmi dobře mísí s oleji, a proto jsou jasmínové koncentrované parfémové oleje nejžádanějšími parfémy, které poskytují dlouho trvající a intenzivní vůni. Vůně jasmínu je unikátní a nemůže být účinně napodobena syntetikou. Hlavní květinový tón je lehce doprovázen specifickou vůní animálnosti a divokosti.

Jasmínová aromaterapie, spiritualita a meditace

Jasmín a jasmínové esence používané v arabské parfumerii poskytují nezaměnitelné, uklidňující aroma. Zároveň mají omlazující a posilující účinky. Díky svému nádhernému vhledu a vůni je jasmín od nepaměti využíván pro ceremoniální účely a je jednou z nejčastějších vůní používaných při meditaci. Je úzce spojen s mnoha kulturami, a to v souvislosti se spiritualitou, krásou, tradicemi a také tradiční medicínou. Jasmín stimuluje pocity harmonie a optimismu, navozuje pocit radosti a štěstí.

Původ a pěstování jasmínu

Jasmín pochází z Dálného východu - z Indie a z Číny, kde byl (a je) po staletí považován za jeden z nejcennějších olejů používaných v aromaterapii a pro některé ceremoniální účely. Jasmín se pěstuje také ve Španělsku, Francii, Egyptě, Alžírska, Maroku a v dalších zemích světa. Jasmín spolu s růžovým olejem jsou považovány za nejdražší a nejexotičtější oleje používané v dnešní parfumerii. Jasmín byl stanoven "králem" vonných olejů, zatímco růže je "královna". Převážná část květů jasmínu je používána pro dekorativní a náboženské účely, zatímco pouze jeho malá část je využívána pro výrobu koncentrovaných olejů pro parfumerii. Ale kdo někdy procházel kolem kvetoucího jasmínového keře, moc dobře chápe, proč je jasmínová vůně z čerstvých květů celosvětově tak velmi oblíbená. Jasmín je košatý keř dosahující výšky od 50cm do několika metrů s atraktivními listy i květy. Hojně kvete bílými, sladce vonícími květy. V teplých oblastech kvete jasmín celoročně, na konci větviček jsou shluky 3-12 nádherných květů.

Naše jasmínové parfémy 

1. Nawra koncentrovaný parfémový olej 6 ml od Linah

Uhlazený jasmín s lehkou zelení

Nawra parfémový olej

KOUPIT Nawra za 319 Kč nebo vzorek zde 

2. Musc Medina koncentrovaný parfémový olej 5 ml roll-on od El Nabil

Konvalinky s jasmínem. Optimistická vůně

musc medina

KOUPIT Musc Medina za 229Kč nebo vzorek zde

3. Zaina koncentrovaný parfémový olej 6 ml od Linah

populární jasmínová vůně, esence ženskosti

Zaina parfémový olej

Koupit Zaina 6 ml za 319 kč nebo vzorek zde

4. Attar Romance koncentrovaný parfémový olej 6 ml od Linah 

Sladká smyslná jasmínovo-ovocná vůně

Attar Romance parfémový olej

Koupit Attar Romance 6 ml za 319 kč nebo vzorek zde

 5. Queen of Ryadh koncentrovaný parfémový olej 5 ml roll-on od El Nabil

Narcisy a koš naplněný čerstvě natrhanými jasmínovými květy

queen

Koupit Queen of Ryadh 5 ml za 229 kč nebo vzorek zde

6. Hadiya koncentrovaný parfémový olej 6 ml od Linah  

Hadiya parfémový olej

Sladký "gumový" jasmín doplněný o santal v podobě vonných tyčinek a sytou sladce medovou ambru

Koupit Hadiya 6 ml za 319 kč nebo vzorek zde