Z distributorky arabských vůní k vlastní značce parfémů aneb příběh e-shopu Arabské parfémy

Vůně jsou důležitou součástí mého života a odjakživa mě fascinovaly. Dokonce bych řekla, že jsou pro vyjádření mé osobnosti důležitější než oblečení. Můj životní příběh mě tak dovedl až k vlastní značce parfémů. Cesta to ale byla dlouhá a klikatá.

Jak se psal příběh arabských parfémů v Česku a co mě přimělo k založení vlastní značky?

Arabský parfém je jako pohádkový orient ve flakonu

Jednou mě na kamarádovi zaujal jeho nový parfém. Voněl tak exoticky. Úplně jinak, než co jsem tenkrát v roce 2009 znala z běžných parfumerií. Jeho parfém byl z Dubaje. Když jsem pak další náhodou narazila na nádhernou arabskou vůni s dominantou cedru, začala jsem se o orientální vůně intenzivně zajímat.

Měla jsem tenkrát jen několikaměsíčního syna, proto jsem se rozhodla objednat první arabské parfémy na zkoušku online. Tato první zásilka putovala až ze Saudské Arábie. Když jsem ji tady v Česku rozbalila, měla jsem pocit, jako by sem vůně dorazily z jiného, stovky let starého orientálního světa. Uchvátily mě. Tak jedinečné vůně a nádherně zdobené flakony! Byla jsem si jistá, že si je zamilují i ženy tady v Česku.

Zařídila jsem si jednoduchý e-shop a vůně začala prodávat. Šla jsem na to ale velmi pomalu, e-shop byl pro mě jen přivýdělkem. Jak jsem čekala, arabské parfémy si velmi rychle našly své příznivce.

Tipli byste si, která ingredience parfémů je u Čechů suverénně nejoblíbenější? Nebudu vás napínat. Už od začátku je to bílé pižmo neboli mošus.

IMG_4745

Arabské parfémy nejsou synonymem pronikavých kořeněných vůní

Ano, dominantou arabských parfémů bývá často koření, rozhodně to ale není pravidlem. Někdy se ještě setkávám s přesvědčením, že vůně z arabských zemí jsou těžké a pronikavé. Hlavním znakem arabských parfémů je ale především jejich nosná složka, kterou bývá olej. Naše evropské parfémy jsou naproti tomu na bázi alkoholu.

Právě díky oleji mají arabské parfémy tak dlouhou výdrž a stačí jich použít pouhou kapku. I arabští parfuméři se ale přizpůsobují západnímu trhu a vyrábí už kromě olejů také parfémové vody.

Najdete mezi nimi množství velmi jemných květinových a citrusových vůní, které se skvěle hodí pro každodenní nošení. V nabídce našeho e-shopu svěží vůně nesmí chybět. Představa, že s arabským parfémem budete vonět jako orientální trh s kořením, tak není vůbec na místě.

Vůně pro e-shop si pečlivě vybírám

Zanedlouho jsem začala do arabských zemí sama cestovat, abych mohla vyhledávat ty nejoriginálnější a nejkvalitnější vůně. Zaměřila jsem se na země v okolí Perského zálivu, kde má parfumérství nejsilnější tradici.

Vyzkoušela jsem tisíce parfémů od desítek značek, které si své řemeslo předávají z generace na generaci. Objevila jsem například luxusní parfémy Arabian Oud nebo Abdul Samad al Qurashi, kvůli kterým vás lidi doslova zastavují na ulici. Tyto vůně jsou opravdovým uměním. Když je vyzkoušíte, už se nespokojíte s ničím jiným.

IMG_4743

Vydala jsem se také do Ománu, který je největším producentem kadidla – oblíbené ingredience arabských parfémů. Podívala jsem se na starověkou kadidlovou stezku, jež byla důležitou obchodní spojnicí mezi Asií a Evropou. No a v Dubaji, která je centrem arabského parfumérství, už jsem jako doma.

WhatsApp Image 2022-03-09 at 15.41.58 (2)

Od distributorky k vlastní značce parfémů

Po dlouhých letech distribuce vůní jsem začala přemýšlet o vytvoření vlastní značky. Vedlo mě k tomu hned několik důvodů. Ač mě arabské země velmi přitahují svou kulturou a přírodou, obchod s nimi není vždy jednoduchý. Jednak je to odlišnou mentalitou, kdy může docházet k různorodým nedorozuměním, ale také legislativní stránkou prodeje v Evropské unii. Řada výrobců neposkytuje s jejich produkty potřebné dokumenty, bez kterých není možné parfémy uvést na český trh.

A tak se zrodil nápad na vlastní značku – Linah Perfumes. Parfémy vyráběné v Evropě, ale inspirované orientem. Aktuálně už máme v nabídce 18 originálních vonných kompozicí a stále pracujeme na vývoji nových a nových. Jsem velmi zvědavá, kam mě má parfumérská vášeň zavede, a těším se na všechny výzvy.

 

Lenka Fattah