Poradíme Vám s výběrem i objednávkou - zavolejte 776 816 068
Vyberte měnu:   EUR CZK Přihlásit se
Nákup za 0,00 Kč

DÁREK - za každých 150 Kč (bez dopravy) z ceny nákupu si vyberte vzorek (0,25ml) od značky Linah. Výběr pište do poznámky v objednávce.

Složky, které dělají arabské parfémy tak vyjímečné

        OUD:

         Živočišné složky:

        Květiny a jiné rostliny:

        Dřevité složky:

OUD

OUD neboli Agar je tmavá pryskyřice s výrazným aroma, kterou produkují subtropické stromy zvané Aquilaria, po té co byly kultivovány plísní. Tyto stromy rostou hojně v Laosu, Vietnamu, Kambodži a Indii. OUD jinak též zvaná agarwood, aloeswood, heartwood nebo eaglewood je vládce orientálních parfémů. Je nejcennějším parfémovým základem, jaký je používán. Tato velmi vzácná látka, vznikne jen v několika stromech z tisíce. Je základem většiny orientálních parfémů: nese vůni, poskytuje jí prostor k jejímu rozvinutí. Charakteristická vůně OUDu je po nanesení velmi výrazná až nepříjemná, po chvíli však povolí a uvolňuje prostor ostatním složkám parfému.

KADIDLO

Kadidlo, neboli olibanum (anglicky frankincense), je další velice důležitou složkou orientálních parfémů.Například parfém Amouage, vůbec nejdražší vůně, se připravuje zejména z kadidla. Jde o vonnou pryskyřici připravovanou z tzv. klejopryskyřice, která se získává z kmene kadidlovníku (Boswellia) nařezáním kůry. Zaschlé výrony mají tvar kulovitých hrudek, zrn nebo krápníčků. Při pálení vydává hmnota kořeněné aroma, proto se často používá při různých náboženských obřadech i meditacích, do vykuřovacích směsí se používá více ingrediencí. Spolu s jinými vonnými esencemise zrna této pryskyřice používala v kadidelnicích v chrámech po celémsvětě, v Egyptě, na Blízkém východě i v antickém Římě, v křesťanských chrámech se používá i dnes. Spolu s myrhou patřilo kadidlo mezi dary k narození Ježíše. Kadidlovník pravý (Boswellia sacra)se začal pěstovat v nejjižnější části Ománu (dnešní Dafár)už ve starověku, podle římského spisovatele Plinia staršího udělalo obchodování s touto komoditou,jež byla ceněna nad zlato,z obyvatel Ománu jedny z nejbohatších lidí světa. K hlavním vývozcům kadidla patří Somálsko, severní Etiopie a jih Arabského poloostrova.

Živočišné složky

Živočišné složky jsou použity vždy, díky jejich silnému aroma, v minimálních koncentracích. Pokud se jsou ředěny ve správném poměru mají výborný efekt. Dodají vůni nenahraditelnou přepychovost a vroucnost. Obsahují přírodní chemické látky feromony, kterým se přisuzují afrodiziakální účinky a jsou podobné těm lidským. Jsou základem všech parfémů, dnes jsou vyráběny již synteticky.

Ambergris

šedá a pevná voskovitá substance pocházející ze dna Indického oceánu, má v surovém stavu velmi nepříjemný, silně fekální zápach. Tvoří se v zažívacím traktu velryby Vorvaně Obrovského, který tuto hmotu vyvrhne na dno oceánu a poté plove na hladině, nebo na březích oceánů. Je jednou z nejdražších živočišných substancí využívaných v parfumeriích. Rozpouští se v alkoholu, po zpracování je velmi trvalá (vydrží i několik let). V parfémech se používá jako ustalovač, v současné době se vyrábí synteticky.

 


Kastoreum

Dokud se nezředí má silný, nepříjemný zápach, po zředění se naopak stává voňavým. Tento vynikající ustalovač a dodává parfému kořeněné orientální tóny. Velmi často se používá u pánských vůní díky jeho kožovité a kouřové vůni, ale využití nalezne také u dámských orientálních parfémů. Vyrábí se synteticky.

Civet

Je jedním z nejdůležitějších materiálů živočišného původu. Má velmi silný zápach, který je třeba silně zředit a použít v nepatrném množství. Vůně se podobá pižmu, avšak má více kouřové a teplejší aroma. Civet je vynikající ustalovač, který se dnes používá v mnoha těch nejluxusnějších parfémech. I on se dnes již vyrábí synteticky.

Pižmo

Pižmo je nejsilnější a také nejdražší ze všech složek parfému,. Je jednou z nejdůležitějších složek parfémů od dob jeho vývoje vůbec. Je to velmi dobrý ustalovač s mimořádně dlouhou životností. Pižmo se vyrábí synteticky a nachází se v 90% všech parfémů.

Květiny a jiné rostliny

V arabských parfémech je užito nepřeberně květinových vůní. Kvalitu jejich vůní ovlivňuje mnoho aspektů, půda, podnebí a odrůda květin…. Proto používané květiny a rostliny pochází z celého světa. Květinová pole jsou většinou ve středozemních oblastech, vetiver je z Indie, Madagaskar plodí delikátní ylang-ylang, růže z Bulharska a větvičník je z Balkánu.

Esenciální oleje, které se získávají z těchto rostlin, jsou zdrojem unikátních vůní nacházejících se v květech, listech, plodech, kůře, kořenech, pryskyřicích a semínkách těchto květin a rostlin.Nejnákladnější a nejjemnější parfémové oleje jsou tzv. "absolutní". Nejdůležitější a pro arabské parfémy charakteristické jsou olej růžový, jasmínový a neroli.

Růže

Také nazývána 'Královna květin' je jedna z nejcennějších květin používané v parfumerii, a bylo tomu tak od úsvitu dějin. Růže jsou sbírány v noci, jelikož mají nejkrásnější vůni před svítáním. Již od ranných dob je Arabové používali v mnoha z jejich parfémů. Z destilací růžových lístků získávali růžovou vodou. Začali pěstovat růže ve velkém a to hlavně v Iránu, Iráku a Sýrii. Její popularita byla obrovská, nazývali jí královnou voňavých květin.

Růžový olej se získává redestilací růžové vody. Na 1 kg oleje se spotřebuje 3000 kg růžových lístků. Největší růžové plochy jsou nyní v Bulharsku, pak Turecku, Maroku, Tunisku a Indii.

Dnes nejvíce využívaný a klíčový druh růže k výrobě růžového oleje je Růže Damašská, která se pěstuje hlavně v Bulharsku, Iránu a Indii.Tento druh růže používají Arabové od pradávna, kdysi jimi byla vyvezena i do Evropy. Mezi další známé druhy patří Turecká růže, Růže stolistá, jejíž vůně zaujala výrobce parfémů v Grasse. Existuje okolo 17 druhů růžových vůní, některé jsou podobné pižmové vůni, myrze, nebo fialce. Růžový olej se používá jako hlavní přísada do 75% všech prvotřídních ženských parfémů a asi do 10% parfémů mužských.

Arabský Jasmín-Jasminum Samba

Jméno pochází z arabštiny / perštiny - Yasmht. Květy Jasmínu se sbírají těsně před úsvitem, když jejich vůně nejsilnější a nejkrásnější a musí být okamžitě zpracovány. Jedná se o jeden z nejvzácnějších a nejdražších vonných olejů, který zároveň patří mezi nejdůležitější ze všech vůní používaných v parfumerii. Pěstuje se hlavně v jižní Indii. K získání 1 kg absolutní jasmínového oleje Jasmin sambac je potřeba více než 8 milionů květů prvotřídní kvality. Každý květ musí být pečlivě ručně sklizený, přičemž nesmí dojít k jeho poškození otlačením nebo podobným způsobem, protože pohmožděné květy produkují nekvalitní olej.

Prapůvodem arabského jasmínu je Čína. Přidávat ho Arabové začali do parfémů okolo 9.století. Olej z něj se získává enfleuráží. Jeho vůně je unikátní a nemůže být účinně napodobena syntetikou.

Jasmín je hlavní složkou vysoce kvalitních prvotřídních parfémů jako jsou 'Amouage' a 'Ysatis '. Je hlavní přísadou 83% všech prvotřídních parfémů pro ženy a 33% parfémů pro muže.

Šafrán - Crocus satwus

Je jednou z nejdražších a nejstarších složek používaných u parfémů, získává se ze sušených květů. Na jeden kilogram sušeného šafránu je zapotřebí zhruba 100.000 jeho květů. Původem je z Malé Asie a ze středomořských oblastí. Vůbec nejkvalitnějšěí šafrán pochází ze Španělska.

Šafránový olej se získává extrakcí pomocí těkavého rozpouštědla. Arabové ho pokládají za jednu z nejdůležitějších složek jejich parfémů, jelikož má velmi sytou, výraznou vůni s lehce zemitými tóny.

Fialky

Jejich aroma je v parfumerii používáno po staletí. V parfémech se vyskytují dva druhy fialek Victoria Violet a Parma Violet. Fialky produkují pouze mizivé množství esenciálních olejů a dnes jsou jen zřídka používané.Kromě syntetických náhrad se používají esenciální oleje podobné vůni fialek, např. Iris.

NEROLI - Pomerančové květy

Celosvětovou tradicí je přidávat pomerančové květy do svatební kytice nevěsty. Pomerančový květ "neroli" byl pojmenován po italské princezně ze stejnojmenné města. Esenciální olej Neroli se získává z květu hořkého pomerančovníku a je podobný vůni Bergamotu. Pomerančové květy rostou v jižní Francii, Španělsku a Severní Africe.

Ylang-ylang

Ylang-ylang bývá součástí nejluxusnějších parfémů, jeho smyslná vůně působí jako afrodisiakum, vzbuzuje touhu. Zdrojem vzácné silice ylang-ylang jsou intenzivně vonící květy stromovité orchideje kananga vonná (Unona odorantissima, Cananga odorata) pocházející z Indonésie.Květy musí být sbírané, až po tom, co jsou 2-3 týdny otevřené a jejich zpracování musí být rychlé. Olej z rostliny je známý také jako olej cananga, názvem ylang-ylang se označuje olej získaný výhradně z květů. Má nádhernou, exotickou vůni se sladkým nádechem.V levnějších parfémech se nachází syntetický ylang-ylang.

Kosatec-Iris

Pudrová, dřevitě-zelená a fialková vůně. Esence se získává se z kořene rostliny. Iris je jedním z nejdražších a nejdůležitějších produktů využívaných v parfumerii, který se používá do luxusních parfémů.

Vanilka

Je aromatické koření původem z Mexika. Smyslná vůně, které jsou připisovány afrodiziakální účinky. Součástí smyslných tajemných orientálních parfémů.

Skořice

Používá se zejména v orientálních, kořeněných vůních.Má sladké a kořeněné tóny. Je považována za afrodiziakum Pochází se Srí Lanky a jižní Indie. Muži prostě milují její vůni. Používá se jako parfém už od biblických dob.

Vetiver

Příjemně zemitá, vlhce dřevitá a kouřová vůně. Esenciální olej pochází z oddenků vetiverie ovsuchovité (Vetiveria zizanioides). Je výborným fixátorem, důležitou součástí mnoha vůní. Roste v Asii, Střední a Jižní Americe.

Pačuli

Pačule je silně vonící aromatická bylina pocházející z Indie.Je unikátní parfémovou složkou s velmi silným aroma, dřevitě-zemitou, lehce bylinnou a velmi svůdnou vůni. Má afrodiziakální účinky.

Labdanum

Je pryskyřice keřů skalních růží Cistus ladanifer a Cistus creticus a jeho využití v parfumerii má dlohou historii.Pochází ze středomořských oblastí. Aroma je popisováno jako sladké, suché,dřevnaté, ambrové, jantarové a kožovité .Je ceněn jako fixátor vůní.

Bergamot

(Citrus aurantium bergamia), je citrusový stálezelený subtropický strom nacházející se hlavně ve Středomoří. Aromatická silice se získává z kůry aromatickým plodů tohoto stromu. Svěží,lehká a citrusova vůně.

Oakmoss

Oakmoss alias větvičník; lišejník větvičník slívový (Evernia prunastri), je vzácnější druh lišejníku. Nejčastěji roste na listnatých stromech zejména na dubu, od čehož byl také odvozen jeho lidový název "dubový mech". Parfémům dodává zemitou tóninu. Je popisován jako sytý, kouřový, dřevitý, mechový a hřejivý.

Myrha

Červenohnědá pryskyřice a je tvořena sušenou mízou stromu Commiphora, pochází ze Somálska a východní části Etiopie. je jednou z nejtradičnějších ingrediencí používanou pro svou jedinečnou vůni člověkem už po tisíciletí. Hořce kořenitá, hřejivá, balzamická a pryskyřičnatá s nasládlými tóny.

Dřevité složky

Santalové dřevo

Je nejvíce využívanou složkou v arabských parfémech. Strom Santal bílý pochází z jižní Asie a Indonésie, ten vůbec nejkvalitnější z Indie. Je to tropický strom, rostoucí jako poloparazit na některých druzích bambusů. Destilací z aromatického santalového dřeva se získává olej zvaný Santal.Vůně santalu vydrží velmi douhou dobu a je velmi dobrým fixátorem. Má jedinečnou vůni. Používá se nejen jako parfém, ale i jako základ do jiných parfémů. Perfekní kombinace tvoří spolu s růží. V parfumerii má velmi široké uplatnění.

Cedr

Olej z cedrového dřeva mají dřevitý podtón, jsou ceněny také jako výborný ustalovač. Získávají se z jehličnatého stromu Cedr, který roste v Maroku, v Libanonu a východní Africe. Nejkvalitnější je marocký.